Právopedie: Poskytování zdravotních služeb bez souhlasu (13)
Během poskytování zdravotní péče může dojít k situaci, kdy je potřeba pacienta ošetřit bez možnosti získání potřebného souhlasu. Víte, o jaké situace se jedná a jak se jednotlivé případy liší podle toho, zda se jedná o plně svéprávného zletilého nebo o nezletilého či osoby s omezenou svéprávností? A je třeba při poskytování zdravotních služeb zjišťovat názor dítěte?
ZLETILÍ A PLNĚ SVÉPRÁVNÍ PACIENTI
Pacientovi lze bez jeho souhlasu poskytnout pouze neodkladnou péči, a to:
- v případě, kdy je pacient v takovém zdravotním stavu, kdy není schopen souhlas vyslovit (např. je v bezvědomí), avšak i v takové situaci je třeba respektovat případné dříve vyslovené přání,
- v případě léčby vážné duševní poruchy, pokud by v důsledku jejího neléčení pravděpodobně došlo k vážnému poškození zdraví pacienta.
(Viz § 38 odst. 3 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)
NEZLETILÍ PACIENTI A PACIENTI S OMEZENOU SVÉPRÁVNOSTÍ
Nezletilému pacientovi a pacientovi s omezenou svéprávností lze bez souhlasu poskytnout neodkladnou péči pouze:
- v případě léčby vážné duševní poruchy, pokud by v důsledku jejího neléčení pravděpodobně došlo k vážnému poškození zdraví pacienta,
- v případě, že jde o zdravotní služby nezbytné k záchraně života či zamezení vážného poškození zdraví,
- v případě, že u něj existuje podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání.
(Viz § 38 odst. 4, 5 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)
Nezletilému pacientovi a pacientovi s omezenou svéprávností lze bez souhlasu zákonného zástupce či opatrovníka poskytnout dále též:
- neodkladnou péči, která není péčí dle odst. 1) a 2) výše,
- akutní péči,
obojí však pouze v případě, kdy nelze souhlas zákonného zástupce či opatrovníka získat bez zbytečného odkladu. V takovém případě rozhoduje o poskytnutí zdravotních služeb ošetřující zdravotnický pracovník. Toto neplatí, pokud je nezletilý pacient, příp. osoba s omezenou svéprávností schopen/schopna souhlas udělit (viz souhlas nezletilých dále).
(Viz § 35 odst. 3, 4 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)
Při poskytování zdravotních služeb nezletilému, je třeba zjišťovat jeho názor na poskytnutí zdravotních služeb, a to přiměřeně jeho rozumové a volní vyspělosti. Tento názor pak musí být brán v úvahu s tím, že čím starší nezletilý pacient je, tím větší váhu by tento názor měl mít. Nezletilému pacientovi je tak možné bez souhlasu jeho zákonného zástupce poskytnout takové zdravotní služby, k jejichž odsouhlasení je s ohledem na svůj věk dostatečně rozumově a volně vyspělý. Starší nezletilý tak bude zpravidla dostatečně rozumově a volně vyspělý, aby byl schopen sám absolvovat preventivní prohlídku, dal souhlas k léčbě běžných onemocnění jako je chřipka apod., naopak však zpravidla nebude postačovat souhlas nezletilého u invazivních zákroků s potenciálně významnými následky, příp. s vysokými riziky. V pochybnostech lze doporučit vyžádat si souhlas od zákonného zástupce. (Viz § 35 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)
HOSPITALIZACE BEZ SOUHLASU
Pacienta (vč. pacientů nezletilých nebo pacientů s omezenou svéprávností) lze bez souhlasu hospitalizovat, v případě kdy:
- mu bylo pravomocným rozhodnutím soudu uloženo ochranné léčení formou lůžkové péče,
- mu je nařízena izolace, karanténa nebo léčení podle zákona o ochraně veřejného zdraví,
- mu je podle trestního řádu nebo zákona o zvláštních řízeních soudních nařízeno vyšetření zdravotního stavu,
- ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy nebo touto poruchou trpí nebo je pod vlivem návykové látky, pokud hrozbu pro pacienta nebo jeho okolí nelze odvrátit jinak, nebo
- jeho zdravotní stav vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň neumožňuje, aby vyslovil souhlas.
- V případě nezletilého pacienta nebo pacienta s omezenou svéprávností jej lze hospitalizovat bez souhlasu zákonného zástupce nebo opatrovníka také v případě, že má poskytovatel podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání.
(Viz § 38 odst. 1, 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)
POVINNOST INFORMOVÁNÍ
Poskytovatel je povinen o hospitalizaci podle odstavce D) a E) výše informovat:
- osobu, kterou pacient při přijetí do péče určil s tím, že může být informována o jeho zdravotním stavu,
- není-li taková osoba, některou z osob blízkých, popřípadě osobu ze společné domácnosti, nebo zákonného zástupce pacienta, pokud jsou mu známy,
- není-li mu žádná osoba podle výše uvedeného známa nebo ji nelze zastihnout, informuje Policii České republiky.
(Viz § 38 odst. 6 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)
- V případě nezletilých pacientů, u kterých existuje podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání, má poskytovatel zdravotních služeb povinnost oznámit tuto skutečnost příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností.
(Viz § 6 a § 10 odst. 4 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí.)
Následující článek série: Právopedie: Práva a povinnosti zdravotnického pracovníka (14)
JUDR. ANETA PELCMAN STIERANKOVÁ
Pražská advokátka specializující se na oblast zdravotnického práva. V rámci své advokátní kanceláře poskytuje komplexní právní pomoc poskytovatelům zdravotních služeb, zdravotnickým pracovníkům a pacientům.
Email: aneta@lawmed.cz
Web: lawmed.cz