Nízké finanční ohodnocení a nedostatek personálu trápí české zdravotníky nejvíce

V rámci pilotního provozu portálu práce ve zdravotnictví mediJob.cz jsme se v krátké soutěžní anketě zeptali nově registrovaných uživatelů na jejich spokojenost s prací, financemi a benefity v aktuálním zaměstnání.

Platy a mzdy ve zdravotnictví

Z pohledu finančního ohodnocení jednotlivých profesí očekávají lékaři měsíční ohodnocení ve výši od 100 tisíc Kč, zdravotní sestry od 40 tisíc měsíčně, porodní asistentky od 55 tisíc. Studenti vyšších ročníků medicíny pak nástupní plat 74 tisíc měsíčně Kč. Částky jsou za plný úvazek bez přesčasů.

Tyto očekávání tak zcela jistě zaostávají za skutečností. Nástupní plat lékaře absolventa odpovídá 12. platové třídě a 1. stupni což činí 41.380 Kč (více v článku o platech lékařů).

Průměrné platy lékařů odpovídají uváděné částce 100 tisíc Kč, avšak tato částka zahrnuje i velké množství přesčasové práce, nikoliv pouze práci na plný úvazek v základní pracovní době.

Průměrné platy všeobecných sester a porodních asistentek 52.263 Kč se sice taky pohybují podle očekávání našich uživatelů, ale opět stejně jako u lékařů v sobě zahrnují i všechnu přesčasovou práci. Celkově tak platy a mzdy ve zdravotnictví spíše zaostávají za očekáváním zdravotníků.

Smysluplnost práce ve zdravotnictví

Smysluplnost práce, rozmanitost anebo i pracovní kolektiv přispívají ke spokojenosti v zaměstnání zdravotníků. Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu MediJob. Až 75 % dotázaných se cítí spokojených v aktuálním zaměstnání ve zdravotnictví.

Naproti tomu nedostatek zdravotnického personálu, nízké finanční ohodnocení, nedostatek osobního volna, ale i chaotický a neefektivní systém vzdělávání udává jako problematický 25 % dotázaných.

Podrobný průzkum na téma spokojenosti na pracovišti jsme publikovali v článku: Více než třetina zdravotníků zažívá potíže s duševním zdravím.

Benefity ve zdravotnictví

Práce ve zdravotnictví sebou obvykle nese benefity zaostávající za jinými oblastmi hospodářství, zejména firemními benefity v tzv. “korporátech”. Proto jsme se ptali našich uživatelů, které benefity nemají, ale chtěli by je mít.

Zdá se, že z pohledu benefitů poptávají zdravotníci nejčastěji příspěvky na pohybovou aktivitu (např. Multisport karta, wellness, příspěvek na bazén atp.).

V další kategorii jmenovali zejména vzdělávací benefity – jazykové kurzy či odborné kurzy a workshopy atp.

Zájem je rovněž i o příspěvky na důchodové spoření, poukazy do lékárny nebo třeba příspěvek na dojíždění. Z finančních benefitů pak ještě 13. plat a čtvrtletní odměny.

Těší nás, že až 50% zdravotníků hledá práci nejčastěji přes webové pracovní portály (50 % dotázaných) jako jsou např. MediJob.cz. Téměř 48 % dotázaných pak hledá pracovní nabídky přes skupiny na sociálních sítích. Pouze 20 % respondentů se spojuje se zaměstnavatelem napřímo, např. přes web nemocnice. I my se budeme zaměřovat na to, aby zaměstnavatelé publikovali nabídky na portálu mediJob s kvalitními informacemi, tak abyste mohli vybírat co nejlépe a k vaší spokojenosti.